İlham Əliyev Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 9-da Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi xanım Baronessa Emma Nikolsonu qəbul edib.
Prezident İlham Əliyev bu il Azərbaycanla Böyük Britaniya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunduğunu məmnunluqla xatırladı, bu münasibətlə Böyük Britaniyanın Baş naziri Boris Conson tərəfindən ona ünvanlanmış səmimi məktubu xüsusilə qeyd etdi və özünün də Böyük Britaniyanın Baş nazirinə diplomatik münasibətlərimizin 30 illiyi münasibətilə səmimi məktub göndərdiyini dedi.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan ilə Böyük Britaniya əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu və strateji tərəfdaşlıq zəminində inkişaf etdiyini vurğulayaraq ölkələrimiz arasında qarşılıqlı inam və etimadın olduğunu qeyd etdi.
Prezident İlham Əliyev Böyük Britaniyanın Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşı və iqtisadiyyatımıza ən böyük sərmayə qoyan ölkə olduğunu bildirdi, iqtisadi, ticarət əlaqələrinin genişlənməsini, enerji sahəsində əməkdaşlıq və bu sahədə BP-nin ölkəmizdə uğurlu fəaliyyətini xüsusilə vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Böyük Britaniya şirkətlərinin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə fəaliyyət göstərməsini, xüsusilə şəhərlərin planlaşdırılması, minalardan təmizləmə və digər sahələrdə uğurlu fəaliyyətini qeyd etdi.
Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson diplomatik münasibətlərimizin qurulmasının bu il 30 illiyinin qeyd edildiyini məmnunluqla vurğuladı və bu münasibətlə Böyük Britaniya Baş nazirinin dövlətimizin başçısına ünvanlandığı məktuba diqqət çəkdi.
Baronessa Emma Nikolson iqtisadi, ticarət, enerji sahələrində ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq və bu xüsusda BP-nin Azərbaycandakı fəaliyyəti və onun genişləndirilməsi, BP ilə ölkəmizin bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsi məsələlərinə toxundu.
İşğal dövründə ermənilərin şəhər və kəndlərimizdəki tarixi, mədəni, dini abidələri və tikililəri vəhşicəsinə dağıtdıqlarını, torpaqlarımızda vandallıq əməlləri törətdiklərini deyən Prezident İlham Əliyev işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycanın daxili imkanlar hesabına həyata keçirdiyi genişmiqyaslı quruculuq prosesi barədə məlumat verdi. Həmin ərazilərdə, ilk növbədə, infrastrukturun yaradılması, yollar, elektrik enerjisi, minalardan təmizləmə istiqamətində intensiv fəaliyyətin aparıldığını bildirdi.
Prezident İlham Əliyev ölkəmizin enerji siyasətində bərpaolunan enerjiyə xüsusi əhəmiyyət verildiyini, artıq bir çox xarici şirkətlərlə bu sahədə əməkdaşlığın qurulduğunu deyərək BP ilə də enerji sahəsindəki ənənəvi əməkdaşlığa əsaslanaraq bərpaolunan enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Söhbət zamanı, ölkələrimiz arasında iqtisadi, ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received the UK Prime Minister's Trade Envoy to Azerbaijan Baroness Emma Nicholson.
President Ilham Aliyev recalled with satisfaction the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and the United Kingdom this year, noted the sincere letter from UK Prime Minister Boris Johnson and added that he had also sent a warm letter to the UK Prime Minister on the occasion of the30th anniversary of the establishment of diplomatic relations.
Emphasizing that the relations between Azerbaijan and the United Kingdom were at a high level and developing based on strategic partnership, the President noted that there was mutual trust and confidence between the two countries.
President Ilham Aliyev described the United Kingdom as Azerbaijan's key trade partner and the largest investor in the country's economy, emphasizing the expansion of economic and trade ties, energy cooperation and the successful activities of BP in Azerbaijan.
President Ilham Aliyev also pointed out the successful operation of British companies in liberated territories, especially in urban planning, demining and others.
The UK Prime Minister's Trade Envoy to Azerbaijan Baroness Emma Nicholson noted with satisfaction that this year marked the 30th anniversary of establishing diplomatic relations between the two countries and mentioned the letter from the UK Prime Minister to the Azerbaijani President.
Baroness Emma Nicholson touched upon the issues of economic, trade and energy cooperation between the two countries, the activities of BP and its expansion in Azerbaijan, as well as the development of cooperation between BP and Azerbaijan in the field of renewable energy in this regard.
Saying that during the occupation, the Armenians had brutally destroyed historical, cultural, religious monuments and buildings in Azerbaijani cities and villages and committed acts of vandalism across these lands, President Ilham Aliyev pointed out extensive work carried out in the liberated areas at the expense of Azerbaijan's internal resources. The head of state noted that intensive work was underway primarily in infrastructure, roads, electricity, and demining areas.
President Ilham Aliyev said that special attention in the country's energy policy was being paid to renewable energy, saying that Azerbaijan had established cooperation with many foreign companies in this field. The President emphasized the importance of developing cooperation with BP in renewable energy stemming from the experience of cooperation in conventional energy.
During the meeting, the sides exchanged views on expanding economic and trade relations and cooperation in a number of areas, including in education and culture.