XARİCİ DÖVLƏTİN VƏTƏNDAŞLIĞININ ƏLDƏ EDİLMƏSİ BARƏDƏ MƏLUMATIN VERİLMƏSİ
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan şəxsin ikili vətəndaşlığı olduqda (Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığı ilə yanaşı, digər dövlətin (dövlətlərin) vətəndaşı olduqda) həmin şəxsin xarici dövlətin vətəndaşlığına mənsubiyyəti, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq müqavilələrində nəzərdə tutulmuş və ya Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndinə müvafiq surətdə həll edilmiş hallar istisna olmaqla tanınmır.
Xarici dövlətin vətəndaşlığını qəbul etmiş Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı bir ay müddətində bu barədə müvafiq icra hakimiyyəti orqanına yazılı məlumat verməlidir.
Məlumatın verilməsi üçün keçid: E-Xidmətlər (migration.gov.az)
Sual-cavab:
Sual 1: Birləşmiş Krallıq vətəndaşlığını qəbul etdiyim və bununla bağlı məlumat verdiyim təqdirə avtomatik olaraq Azərbaycan vətəndaşlığımı itirirəm?
- Cavab: Xeyr, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığının itirilməsi məsələsi məhkəmə tərəfindən həll edilir.
Sual 2: Birləşmiş Krallıq və ya digər ölkənin vətəndaşlığını qəbul etdiyim və bununla bağlı məlumat verdiyim təqdirə Azərbaycan pasportu ilə Azərbaycana və ya digər istiqamət üzrə səyahət edə bilərəm?
- Cavab: Bəli, Azərbaycan Respublikasının etibarlı pasportunu daha öncə olduğu kimi istifadə edə, eləcə də vaxtı bitdiyi (itirildiyi, oğurlandığı, yararsız hala düşdüyü) təqdirdə yeniləyə bilərsiniz.

DECLARATION OF ACQUISITION OF FOREIGN CITIZENSHIP
If a citizen of the Republic of Azerbaijan holds dual citizenship (i.e., citizenship of the Republic of Azerbaijan along with citizenship of another state or states), their foreign citizenship is not recognized, except in cases stipulated by international agreements of the Republic of Azerbaijan or resolved under Clause 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
A citizen of the Republic of Azerbaijan who has acquired the citizenship of a foreign state must inform the relevant executive authority in writing within one month.
Link for submitting information: E-Services
Frequently asked questions (FAQ):
Question 1: If I acquire citizenship of the United Kingdom and provide notification regarding this, will I automatically lose my Azerbaijani citizenship?
- Answer: No, the issue of termination of Azerbaijani citizenship is decided by the court.
Question 2: If I acquire citizenship of the United Kingdom or another country and provide notification regarding this, can I still travel using my Azerbaijani passport to Azerbaijan or other destinations?
- Answer: Yes, you may continue to use your valid Azerbaijani passport as before and can renew it if it expires, is lost, stolen, or damaged.