PASPORT RƏSMİLƏŞDİRİLMƏSİ ÜÇÜN TƏLƏB OLUNAN SƏNƏDLƏR
- Şəxsiyyət vəsiqəsinin və ya ümumvətəndaş pasportunun əsli və surəti (pasportun itdiyi və ya oğurlandığı hallar istisna olmaqla digər hallarda pasportun əsli tələb olunur);
- Ərizə-anket (yalnız 1.1.1.1. - 1.1.1.9. nömrəli bəndlər doldurulmalıdır);
- 2 ədəd rəngli fotoşəkil (3x4 sm ölçüdə) (fotoşəkil ərizə anket üçün tələb olunur);
- 18-30 yaş hədlərində kişi cinsindən olan vətəndaşların hərbi mükəlləfiyyətdən azad edilmə barədə hərbi biletin və ya möhlət hüququnun verilməsi qeydi ilə bağlı çağırış məntəqəsinə təhkim edilmə haqqında vəsiqənin əsli;
18 yaşı tamam olmamış Azərbaycan Respublikası vətəndaşları üçün:
- Ərizə-anket (yalnız 1.1.1.1 – 1.1.2.7. nömrəli bəndlər doldurulmalıdır);
- 2 ədəd rəngli fotoşəkil (3x4 sm ölçüdə) (fotoşəkillər ərizə anket üçün tələb olunur);
- Hər iki valideynin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədlərin əsli və surəti (pasport və ya şəxsiyyət vəsiqələri);
- Valideynlərdən biri müraciət zamanı iştirak etmədiyi halda həmin valideynin notarial qaydada təsdiq edilmiş razılıq ərizəsi;
İlk dəfə pasport alan 18 yaşı tamam olmamış Azərbaycan Respublikası vətəndaşları üçün:
- Şəxsiyyət vəsiqəsinin əsli (olmadığı təqdirdə isə pasport üçün müraciət etmədən öncə fərdi identifikasiya nömrəsi alınması və vətəndaşlıq mənsubiyyətinin müəyyən edilməsi üçün burada qeyd edilən prosedura edilməlidir);
- Doğum haqqında şəhadətnamənin əsli və surəti;
- Qan qrupu haqqında tibbi arayış;
- 2 ədəd rəngli fotoşəkil (3x4 sm ölçüdə) (fotoşəkillər ərizəanket üçün tələb olunur);
Dövlət rüsumları
- 25£ - sənədlərin səfirlikdə tərtib edilib göndərilməsinə görə (müraciət zamanı bank kartı vasitəsilə ödənilə bilər);
- Aşağıda göstərilən məbləğdə Daxili İşlər Nazirliyinə ödənilən dövlət rüsumu (onlayn qaydada hesab.az və ya digər ödəniş portalları vasitəsilə, eləcə də ərizəçinin yaxınları tərəfindən Azərbaycanda ödənilə bilər (“ASAN xidmət” mərkəzlərində):
- Ümumvətəndaş pasportlarının verilməsinə və ya dəyişdirilməsinə görə 0-1 yaş 15 AZN, 1-3 yaş 25 AZN, 3-18 yaş 35 AZN, 18 yaşı tamam olmuş şəxslər üçün isə 60 AZN.
- Ümumvətəndaş pasportlarının itirilməsi və ya korlanması ilə əlaqədar yenidən verilməsinə görə 0-1 yaş 25 AZN, 1-3 yaş 40 AZN, 3-18 yaş 55 AZN, 18 yaşı tamam olmuş şəxslər üçün isə 75 AZN.
Müraciət zamanı 18 yaşından yuxarı vətəndaşın şəxsən özu, 18 yaşı tamam olmamış vətəndaşın isə özü və hər iki valideyni/himayəçiləri appointment.mfa.gov.az vasitəsilə növbə götürərək iştirak etməlidir.
Pasportun Səfirlikdə hazır olması təqribən 1-2 ay müddət tələb edir.
Pasport hazır olduqdan sonra həmin pasportu poçt vasitəsilə əldə etmək istədiyiniz təqdirdə üzərində ünvanınızın qeyd olunduğu və haqqı ödənilmiş zərf (pre-paid and self-addressed envelope) təqdim olunmalıdır. Səfirlik poçt göndərişinin itirilməsi və ya korlanmasına görə heç bir məsuliyyət daşımır.
Etibarlıq müddəti qurtarmış pasport müvafiq dövlət orqanına təhvil verilir.
15 yaşı tamam olmamış vətəndaşa ümumvətəndaş pasportu verilərkən ərizə-anketi yalnız onun valideynləri, valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların isə digər qanuni nümayəndələri imzalayırlar.

For citizens of the Republic of Azerbaijan over the age of 18:
4. Original and copy of military ID (hərbi bilet) for male applicants aged 18-35. Or original document proving the exemption from military service or right to deferment;
For citizens of the Republic of Azerbaijan under the age of 18:
1. Original and copy of the identification card (şəxsiyyət vəsiqəsi) and passport (the original passport is not required in case of loss or theft);
2. Application form (only 1.1.1.1. - 1.1.2.7. columns must be filled);
3. Two colour photos (3 x 4 cm);
4. Original and copy of the passport or identification card (şəxsiyyət vəsiqəsi) of the parents;
5. The notarized consent of the parent, if one of the parents is not able to attend the appointment;
For citizens of the Republic of Azerbaijan under the age of 18 obtaining a passport for the first time:
1. Original identification card (şəxsiyyət vəsiqəsi) (if there is no ID card, before applying for a passport, you should apply for a personal identification number and determination of a person’s affiliation to the citizenship of Azerbaijan);
2. Original birth certificate;
3. Medical certificate on blood type;
4. Application form (only 1.1.1.1. - 1.1.2.7. columns must be filled);
5. Two colour photos (3 x 4 cm);
6. Original and copy of the passport or identification card (şəxsiyyət vəsiqəsi) of the parents;
7. The notarized consent of the parent, if one of the parents is not able to attend the appointment;
State fees
1. 25£ - for processing passport application at the embassy (can be paid on the spot by bank card);
2. The state fee paid to the Ministry of Internal Affairs in the amount specified below (can be paid online through www.hesab.az or other payment portals, as well as by the applicant's relatives/acquaintances in Azerbaijan ("ASAN service"):
• For issuing or changing passports, 15 AZN for 0-1 year olds, 25 AZN for 1-3 years old, 35 AZN for 3-18 years old, and 60 AZN for people over 18 years of age.
• For the reissuance of passports due to loss or damage, 25 AZN for 0-1 years, 40 AZN for 1-3 years, 55 AZN for 3-18 years, and 75 AZN for persons over 18 years old.
When applying, citizens over the age of 18 must appear in person, while citizens under the age of 18 must appear together with both parents/guardians by scheduling an appointment via appointment.mfa.gov.az
If you wish to receive the passport by mail once it is ready, you must provide a pre-paid and self-addressed envelope. The Embassy assumes no responsibility for the loss or damage of the mailed item.
Expired passports must be returned to the relevant state authority.
When a passport is issued to a citizen under the age of 15, the application form must be signed by their parents or legal representatives. For children deprived of parental care, the application is signed by their other legal guardians.