İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə müraciəti
2021-ci il arxada qaldı. 2021-ci il ölkəmiz üçün uğurlu il olmuşdur. İl ərzində qarşımıza qoyduğumuz bütün məqsədlərə çatdıq. Azərbaycan uğurla inkişaf etdi və bu gün daha güclü Azərbaycan dünyada tanınır.
Biz beynəlxalq arenada öz mövqelərimizi möhkəmləndirdik. Bizim beynəlxalq nüfuzumuz artdı, bir neçə beynəlxalq təşkilat çərçivəsində uğurla fəaliyyət aparmışıq. Bildiyiniz kimi, Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi bütün üzv ölkələrin maraqlarını müdafiə etmişik, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini müdafiə etmişik və təsadüfi deyil ki, Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin hamısı yekdilliklə Azərbaycanın sədrliyini daha bir il uzadaraq bizə böyük etimad göstərdi. BMT-dən sonra ikinci ən böyük təsisat, 120 üzvü olan təsisat Azərbaycana yekdilliklə bir daha öz dəstəyini ifadə etmişdir.
Bu il biz Türk Şurasına sədrliyimizi uğurla başa vurduq. Bildiyiniz kimi, noyabr ayında keçirilmiş Zirvə görüşündə Türk Dövlətləri Təşkilatı yaradılmışdır və bu təşkilat Qoşulmama Hərəkatı kimi Azərbaycanın haqlı işində daim bizə dəstək olmuşdur, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi dönəmində daim dəstək ifadə etmişdir və son Zirvə görüşündə bütün üzv ölkələrin adından Azərbaycana torpaqlarımızın azad edilməsi ilə əlaqədar təbriklər ifadə olunmuşdur.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı ənənəvi olaraq Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəkləyən beynəlxalq təşkilatdır. Bu il də bu dəstəyi biz hiss etmişik, müharibədən sonra müharibənin nəticələrinin qəbul etdirilməsi üçün İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının fəaliyyətini mən yüksək qiymətləndirirəm.
Eyni zamanda, dekabr ayında NATO və Avropa İttifaqına mənim uğurlu səfərlərim olub. NATO öz zirvə görüşlərində daim Azərbaycanın suverenliyini, ərazi bütövlüyünü dəstəkləyən qətnamələr qəbul etmişdir. Doqquz zirvə görüşündə bu qətnamələr qəbul edilmişdir. Bu dəfə də bu dəstək ifadə olundu. Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı Zirvə görüşünün yekununda qəbul edilmiş yekun sənəddə ölkələrin ərazi bütövlüyü, suverenliyi bir daha dəstəklənir.
Yəni, bütün dünya İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələrini qəbul etdi. Hesab edirəm ki, müharibədən sonra cərəyan edən proseslər bizim haqlı olduğumuzu bütün dünyaya bir daha sübut etdi. Bunun çox böyük əhəmiyyəti var. Çünki İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə bizə qarşı əsassız ittihamlar səsləndirilirdi. Bu əsassız ittihamların heç birinin real təsdiqi olmadı və müharibədən sonrakı dövr bunu bir daha göstərdi. Ona görə, müharibə reallıqlarını, müharibədən sonrakı reallıqları qəbul etdirmək, hesab edirəm ki, siyasi baxımdan çox önəmli hadisə kimi sayıla bilər.
Beynəlxalq arenadakı fəaliyyətimizə gəldikdə, bildirməliyəm ki, bizim qonşu dövlətlərlə əlaqələrimiz uğurla inkişaf etdi. Bu əlaqələr ənənəvi olaraq dostluq, əməkdaşlıq üzərində qurulubdur. Türkiyə ilə bu il imzalanmış Şuşa bəyannaməsi Türkiyə-Azərbaycan əlaqələrini rəsmən müttəfiqlik səviyyəsinə qaldırır, halbuki faktiki olaraq bu, müttəfiqlik əlaqələri idi, amma bu, artıq rəsmən təsdiqləndi və əlbəttə ki, bu bəyannamənin Şuşa şəhərində imzalanmasının xüsusi mənası var idi.
Rusiya ilə əlaqələrimiz uğurla inkişaf edir. Əminəm ki, növbəti dövrdə Rusiya ilə də bizim əlaqələrimiz daha yüksək səviyyəyə rəsmən qaldırılacaqdır.
Digər qonşularla, İran və Gürcüstanla daim təmaslar əsnasında, fikir mübadiləsi əsnasında dostluq və tərəfdaşlıq əlaqələri daha da inkişaf etmişdir. Artıq regionda çoxtərəfli əməkdaşlıq platformu formalaşır və əlbəttə ki, bu, bizim maraqlarımıza cavab verir.
Qonşular haqqında danışanda təbii olaraq Ermənistanı mən heç vaxt bu kateqoriyadan olan ölkələrə daxil etmirdim. Bu gün də hələ ki, daxil etmirəm. Amma ümid edirəm ki, nə vaxtsa Ermənistanla da bizim qonşuluq əlaqələrimiz qurulacaq. Hər halda İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələrini qəbul edərək Ermənistan da regional çərçivədə öz rolunu artıra bilər. Hər halda noyabr və dekabr aylarında Soçi və Brüssel şəhərlərində keçirilmiş görüşlər ümidvericidir və ümid edirəm ki, bu görüşlərdə əldə edilmiş razılaşmalar 2022-ci ildə real həyatda öz əksini tapacaqdır.
Biz İkinci Qarabağ müharibəsini heç vaxt unutmamalıyıq. İşğal dövründə törədilmiş vəhşilikləri unutmamalıyıq və unutmayacağıq. Biz şəhidlərimizin xatirəsini daim öz qəlbimizdə yaşadacağıq. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin, onların qəhrəmanlığı və minlərlə, on minlərlə Azərbaycan əsgər-zabitinin qəhrəmanlığı, peşəkarlığı sayəsində biz işğala son qoyduq, doğma torpaqlarımızı azad etdik, tarixi Zəfər çaldıq və bu Zəfər bizim tariximizdə əbədi qalacaq. Azərbaycan xalqı artıq dünyada müzəffər xalq kimi, Azərbaycan dövləti isə müzəffər ölkə kimin tanınır. Onu da bildirməliyəm ki, bu il Azərbaycana olan ənənəvi dəstək və hörmət daha da artdı və bunun başlıca səbəbi İkinci Qarabağ müharibəsindəki Zəfərimiz, müharibə dövründə bütün müharibə qaydalarına riayət etməyimiz və müharibədən sonra özümüzü ləyaqətlə aparmağımız idi.
Bununla paralel olaraq, biz hərbi gücümüzü bundan sonra da artıracağıq. 2021-ci ildə də bu istiqamətdə əməli addımlar atılıb, yeni silahlar, texnikalar alınıb və alınacaqdır. Eyni zamanda, hərbi birləşmələrimizin hazırlıq işinə də böyük əhəmiyyət verilir. İkinci Qarabağ müharibəsində bütün dünya Azərbaycanın hərbi gücünü gördü, Müdafiə Nazirliyinin xüsusi təyinatlıları artıq bütün dünya tərəfindən tanındı, onların qəhrəmanlığı, fədakarlığı, peşəkarlığı dastana çevrildi. Onu da bildirməliyəm ki, bu il artıq Azərbaycanda yeni hərbi birləşmə yaradılmışdır - Komando Qüvvələri. Bu Komando Qüvvələri istənilən hərbi vəzifəni icra etməyə hazırdırlar, onların sayı durmadan artır və artacaq. Beləliklə yeni çevik, peşəkar və çox böyük imkanlara malik olan silahlı birləşmənin yaradılması onu deməyə əsas verir ki, biz hər an öz torpaqlarımızı, öz sərhədlərimizi qorumağa hazır olmalıyıq. 2021-ci ildə Ermənistan-Azərbaycan sərhədində baş vermiş bəzi insidentlər onu göstərdi ki, Azərbaycan üstünlüyü tam öz əllərində saxlayır.
Azad edilmiş torpaqlarda bu il geniş quruculuq-bərpa işlərinə start verildi. Deyə bilərəm ki, dünya müharibələrinin tarixində müharibələrdən sonra bu sürətlə heç bir yerdə quruculuq-bərpa işləri aparılmayıb. Bu işlər haqqında Azərbaycan vətəndaşları müntəzəm olaraq məlumatlandırılır. Əgər mən bu haqda danışmağa başlasam, yəqin ki, bir neçə saat vaxt lazım olacaq, hər şey göz qabağındadır. Bizim əsas vəzifəmiz keçmiş köçkünləri tezliklə dədə-baba torpaqlarına qaytarmaqdır və biz buna nail olacağıq.
Eyni zamanda, Azərbaycanın bütün yerlərində inkişaf müşahidə olunur. Regional inkişaf proqramı uğurla icra edilir. Bu il mən bölgələrə çoxsaylı səfərlər sayəsində əlavə imkanların aşkar edilməsi üçün səylər göstərmişəm və mənim səfərlərim müntəzəm xarakter daşıyır. Azərbaycanın bölgələrinə bu il 47 dəfə səfər etmişəm, bu səfərlərin 32-si azad edilmiş torpaqlara olan səfərlərdir. Təkcə Şuşa şəhərinə 7 dəfə getmişəm. Biz Şuşada böyük quruculuq işlərinə start verdik və azad edilmiş torpaqlar arasında təbii olaraq ən genişmiqyaslı bərpa işləri Şuşa şəhərində aparılır. Eyni zamanda, digər şəhər və kəndlərdə çox genişmiqyaslı işlər aparılır və aparılacaq.
Əlbəttə ki, bütün bu işlərə nail olmaq üçün iqtisadiyyatımız uğurla inkişaf etməlidir. Həm Azərbaycanda, həm dünyada hər kəs yaxşı bilir ki, Azərbaycan təkbaşına, heç kimdən bir manat, bir dollar yardım almadan bu işləri görür. Azad edilmiş bütün torpaqlarda görülmüş işlər Azərbaycanın dövlət büdcəsi hesabına aparılır. Heç bir yardım almamışıq, heç bir kredit almamışıq, bu işləri öz gücümüz hesabına görürük. Əlbəttə, əgər iqtisadi inkişaf sürətlə getməsə, bu işləri bu sürətlə aparmaq mümkün olmayacaq. Görülmüş işlər nəticəsində demək olar ki, biz artıq postböhran dövrünə qədəm qoyduq. Azərbaycan iqtisadiyyatı bu ilin 11 ayında 5,3 faiz, qeyri-neft iqtisadiyyatı isə 6,4 faiz artıb. Sənaye istehsalı 5,5 faiz, qeyri-neft sektorunda sənaye 20,7 faiz artıb. Valyuta ehtiyatlarımız 2,2 milyard dollar artıb. Ticarət əlaqələrimizin müsbət saldosu 9,4 milyard dollardır. Xarici dövlət borcumuz ümumi daxili məhsulumuzun cəmi 17 faizini təşkil edir və bu il ərzində həm mütləq rəqəmlərdə, həm ümumi daxili məhsula nisbətdə xarici dövlət borcu azalıb.
Yəni, bu göstəricilərlə hər bir ölkə öyünə bilər. Amma bizim üçün bu, təbiidir. Çünki Azərbaycan xalqı görür ki, uzunmüddətli, düzgün strategiyanın həyata keçirilməsi nəticəsində iqtisadi inkişaf göz önündədir. Eyni zamanda, iqtisadi sahədə aparılan islahatlar, şəffaflıq, korrupsiya və rüşvətxorluqla mübarizə öz nəticələrini verməkdədir. Təkcə vergi orqanları sayəsində xəzinəyə proqnozdan əlavə 1,4 milyard manat pul daxil edilib və bu puldan istifadə edərək biz geniş sosial paket tədbirlərini keçiririk. Yanvarın 1-dən maaşlar, pensiyalar, təqaüdlər əhəmiyyətli dərəcədə artırılacaq. İki milyon yüz min insanı əhatə edən bu sosial paketin ümumi həcmi 1,5 milyard manatdır. Baxın, vergi orqanları xəzinəyə ancaq proqnozdan əlavə 1,4 milyard manat pul cəlb ediblər, onun hamısı və artıqlaması ilə sosial məsələlərin həllinə yönəldilib. Mən əvvəllər də demişəm ki, əlavə vəsait toplandıqca, ilk növbədə, biz bu vəsaiti sosial layihələrə yönəldəcəyik. Eyni zamanda, azad edilmiş torpaqlarda görülən işlər də sosialyönümlü işlərdir. Çünki o işlərin mütləq əksəriyyəti sosial xarakter daşıyır, keçmiş məcburi köçkünlərin tezliklə o ərazilərə qaytarılmasına hesablanıbdır.
Hesab edirəm ki, bu il COVID-lə mübarizədə yaxşı nəticələr əldə edilib, pandemiya tam nəzarət altındadır. Azərbaycan nadir ölkələrdəndir ki, bu sahədə vəziyyət qəbulediləndir. Eyni zamanda, aparılan genişmiqyaslı peyvəndlənmə siyasəti, peyvəndlənmə işləri bizə kömək göstərir. Əhalinin təxminən 50 faizi artıq 2 doz peyvənd alıb. 18 yaşdan yuxarı olan əhaliyə gəldikdə isə, bu rəqəm 62 faizə çatır. Ümumilikdə 11 milyondan çox doz vaksin vurulubdur və bu bəla ilə biz yeni ildə də ciddi mübarizə aparacağıq.
Biz 2022-ci ildə Şuşa şəhərinin 270 illiyini qeyd edəcəyik. Pənahəli xan 1752-ci ildə Şuşanın təməlini qoyub və biz yeni ildə bu yubileyi böyük təntənə ilə qeyd edəcəyik. Bu şanlı tarixi nəzərə alaraq və Şuşanın bərpasının sürətləndirmək məqsədilə mən yeni ili “Şuşa İli” elan edirəm.
Bildiyiniz kimi, bu gün Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günüdür. Əminəm ki, dünya azərbaycanlıları bu bayramı ruh yüksəkliyi ilə qeyd edirlər. Artıq ikinci ildir ki, ruh yüksəkliyi ilə qeyd edirlər. Çünki mən bilirəm ki, bu işğal dövrü və işğalla bağlı olan məsələlər xaricdə yaşayan azərbaycanlılara da böyük əzab-əziyyət verirdi. Çünki ermənilərlə müxtəlif ölkələrdə ünsiyyətdə olarkən onların təkəbbürlü baxışları əminəm ki, dünya azərbaycanlılarını incidirdi. İndi isə vəziyyət tam fərqlidir. Biz heç vaxt təkəbbürlü olmamışıq, amma hər zaman öz gücümüzü hiss etmişik. Bu gün əminəm ki, dünya azərbaycanlıları yaşadıqları bütün ölkələrdə başı dik, alnıaçıq, üzüağ gəzirlər və öz tarixi vətəni olan Azərbaycanla haqlı olaraq fəxr edirlər.
Əziz həmvətənlər, qeyd etdiyim kimi, bu il ölkəmiz üçün uğurlu olub. Əminəm ki, 2022-ci il də uğurlu olacaq. Çünki ölkədə mövcud olan birlik, həmrəylik və gözəl ab-hava bu reallığı bizə təmin edəcək. Mən isə Prezident kimi, Ali Baş Komandan kimi hər zaman Azərbaycanın maraqlarının keşiyində duracağam, ölkəmizin hərtərəfli inkişafı, hərbi gücünün artırılması, vətəndaşların daha yaxşı yaşaması üçün əlimdən gələni əsirgəməyəcəyəm.

Address of President Ilham Aliyev on the occasion of the Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year
- Dear fellow compatriots.
2021 is now in the past. 2021 was a successful year for our country. We have achieved all the goals we set for ourselves during the year. Azerbaijan has developed successfully, and a stronger Azerbaijan is known in the world today.
We have strengthened our standing in the international arena. Our international reputation has enhanced, and we have successfully operated within several international organizations. As you may know, as a country chairing the Non-Aligned Movement, we have defended the interests of all member states, defended the norms and principles of international law, and it is no coincidence that all member states of the Non-Aligned Movement unanimously extended Azerbaijan's chairmanship for another year. The second-largest organization to the United Nations, numbering 120 members, it has once again unanimously expressed its support for Azerbaijan.
This year, we have successfully completed our chairmanship of the Turkic Council. As you may know, the Organization of Turkic States was established at the November summit, and this organization has always supported Azerbaijan in our just cause – like the Non-Aligned Movement.
The Organization of Islamic Cooperation is an international organization that traditionally supports the rightful position of Azerbaijan. This year, we have felt this support, and I appreciate the work of the Organization of Islamic Cooperation for accepting the consequences of the war.
At the same time, I had successful visits to NATO and the European Union in December. NATO consistently adopted resolutions supporting Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity during the summits. Nine summits adopted these resolutions. This support was expressed again this time. The final document adopted at the end of the EU Eastern Partnership Summit once again supports countries' territorial integrity and sovereignty.
In other words, the whole world accepts the outcome of the Second Karabakh War. I think that the post-war processes have once again proved to the whole world that we are right. This is very important. Because baseless accusations were voiced against us during the Second Karabakh War, none of those unfounded allegations have been substantiated, and the post-war period has shown this again. Therefore, I think that accepting the realities of the war, the post-war realities, can be viewed as a significant event from a political point of view.
As for our activities in the international arena, I must say that our relations with neighboring countries have developed successfully. These relations are traditionally based on friendship and cooperation. The Shusha Declaration signed with Turkey this year officially raises Turkey-Azerbaijan relations to an alliance level, although it was already an allied relationship. However, it has already been officially confirmed, and, of course, the signing of this declaration in Shusha had a special meaning.
Our relations with Russia are developing successfully. I am confident that our relations with Russia will be officially raised to a higher level in the forthcoming period.
Friendly and partnership relations have been further developed during regular contacts and exchanges of views with other neighbors, Iran and Georgia. A platform for multilateral cooperation is already being formed in the region, and, of course, this is in our interests.
Speaking of neighbors, of course, I never included Armenia in this category of countries, and I still do not include it today. But I hope that one day neighborly relations with Armenia will be established. By accepting the results of the Second Karabakh War, Armenia can also increase its role in the regional framework. The meetings held in Sochi and Brussels in November and December are encouraging, and I hope that the agreements reached at these meetings will be reflected in real life in 2022.
We must never forget the Second Karabakh War. We must not and will not forget the atrocities committed during the occupation. We will always keep the memory of our martyrs in our hearts. May Allah rest the souls of all our martyrs in peace! It is thanks to their heroism and the heroism and professionalism of thousands, tens of thousands of Azerbaijani soldiers and officers that we have put an end to the occupation, liberated our native lands and won this historic Victory. And this Victory will remain in our history forever. The people of Azerbaijan are already known in the world as victorious people, and the Azerbaijani state is recognized as a victorious country. I must also say that this year the traditional support and respect for Azerbaijan has increased, and the main reason for that has been our Victory in the Second Karabakh War, our observance of all the rules of war during the war and our post-war dignified behavior.
At the same time, we will continue to increase our military strength. In 2021, tangible steps were taken in this direction; new weapons and equipment have been purchased, and acquisitions will continue. At the same time, great importance is being attached to the training of our military units. In the Second Karabakh War, the whole world saw the military power of Azerbaijan. The special forces of the Ministry of Defense are already recognized worldwide. Their heroism, selflessness and professionalism have become an epic. I must also say that a new military unit has been established in Azerbaijan this year – the Commando Forces. These Commandos are ready to perform any military task, and their number is constantly growing and will continue to grow. Thus, the creation of a new agile, professional armed force with excellent capabilities gives us reason to say that we must be ready for the protection of our lands and borders at any moment. Some incidents on the Armenian-Azerbaijani border in 2021 showed that Azerbaijan retains the upper hand.
Extensive construction and restoration work has begun on the liberated lands this year. I can say that in the history of world wars, no reconstruction work has been carried out at this speed after a war. Azerbaijani citizens are regularly updated about this work. It will probably take a few hours if I start talking about it. Everything is clear. Our main task is to return the former IDPs to their ancestral lands as soon as possible, and we will achieve that.
At the same time, development is in evidence in all regions of Azerbaijan, and the regional development program is being successfully implemented. This year, I have made an effort to find additional opportunities through numerous visits to the provinces, and my visits are regular. I visited the regions of Azerbaijan 47 times this year, 32 of which were visits to liberated lands. I went to Shusha alone seven times. We have started large-scale construction work in Shusha, and naturally, the largest-scale restoration work among the liberated lands is being carried out in Shusha. At the same time, large-scale work is being and will be carried out in other cities and villages.
Of course, to achieve all this, our economy must thrive. Everyone in Azerbaijan and indeed the world knows that Azerbaijan is doing this alone, without receiving a single manat or a dollar from the outside. Work done in all liberated lands is carried out at the expense of the state budget of Azerbaijan. We have not received any assistance; we have not received any loans, so we are doing this work independently. Of course, if economic development does not go fast, it will not be possible to do it at this speed. As a result of the work done, we can say that we have already entered the post-crisis period. Azerbaijan's economy grew by 5.3 percent in the first 11 months of this year, while the non-oil economy grew by 6.4 percent. Industrial production increased by 5.5 percent and in the non-oil sector by 20.7 percent. Our foreign exchange reserves have increased by $2.2 billion. The positive balance of our trade relations is $9.4 billion. Our external public debt accounts for only 17 percent of our gross domestic product, and this year the external public debt has decreased, both in absolute terms and in relation to GDP.
In other words, any country would be proud of such indicators. But for us, it is natural because the people of Azerbaijan see that economic development is envisaged based on implementing a long-term and correct strategy. At the same time, economic reforms, transparency and the fight against corruption and bribery are bearing fruit. Thanks to the tax authorities alone, 1.4 billion manats have been transferred into the treasury; in addition to the forecast and using this money, we are implementing large-scale social initiatives. From 1 January, salaries, pensions and benefits will be significantly increased. This social package, which covers two million and one hundred thousand people, is 1.5 billion manats.
As you can see, tax authorities have attracted 1.4 billion manats into the treasury above the forecast, and all of that, in excess, is aimed at addressing social problems. I have said before that as additional funds are raised, we will first channel these funds into social projects. At the same time, work done in the liberated lands is socially oriented. Because the vast majority of this work is social, it is intended to return the former IDPs to those territories as soon as possible.
This year, good results have been achieved in the fight against COVID, and the pandemic is under complete control. Azerbaijan is one of a handful of countries where the situation in this area is acceptable. At the same time, the large-scale vaccination policy and vaccination work are proving helpful. About 50 percent of the population has already received two doses of the vaccine, and as for the population over 18 years of age, this figure reaches 62 percent. In total, more than 11 million doses of vaccine have been administered, and we will continue to fight this scourge in the new year.
In 2022, we will celebrate the 270th anniversary of Shusha. Panahali Khan laid the foundation of Shusha in 1752, and we will celebrate this anniversary with great solemnity in the coming year. In light of this glorious history and to accelerate the restoration of Shusha, I declare the new year a "Year of Shusha."
As you know, it is the Day of Solidarity of World Azerbaijanis today. I am sure that Azerbaijanis worldwide are celebrating this holiday with great enthusiasm. It is the second year they have been celebrating with such enthusiasm because I know that this period of occupation and the issues related to the occupation had caused great anguish among the Azerbaijanis living abroad. In interacting with the Armenians in different countries, I know that their arrogant looks had been offending the Azerbaijanis of the world. The situation is entirely different now. We have never been arrogant, but we have always felt our strength. Today, I am sure that the Azerbaijanis of the world, whatever country they may live in, are keeping their head high, confident, and justifiably proud of their historical homeland Azerbaijan.
Dear fellow compatriots, as I said, this year has been successful for our country, and I am confident that 2022 will also be successful because the unity, solidarity and beautiful atmosphere in the country will ensure this reality. As President and Commander-in-Chief, I will always stand guard over the interests of Azerbaijan, do my best for the comprehensive development of our country, increase its military power and make the lives of our citizens even better.