Azərbaycan səfiri Britaniya Kraliçasına etimadnaməsini təqdim etdi
Dekabrın 14-də Azərbaycanın Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığındakı səfiri Elin Süleymanov Britaniya Kraliçası Ülyahəzrət İkinci Yelizavetaya etimadnaməsini təqdim edib.
Kraliyyət ənənələrinə uyğun olaraq etimadnamə təqdim olunan gün səfir Elin Süleymanov AR-in Britaniyadakı səfirliyindən Bukinqem sarayına atlara qoşulmuş faytonla birlikdə, Kraliçanın diplomatik korpus üzrə Marşalı Alistair Harrisonun müşaiyəti ilə gətirilib. COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar son iki il ərzində formalaşmış ənənəyə uyğun olaraq Kraliça İkinci Yelizaveta görüşə onlayn monitor vasitəsi ilə qoşulub.
Görüşün əvvəlində səfir Süleymanov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin səmimi salamlarını Kraliçaya çatdırıb. E.Süleymanov Azərbaycanın Britaniyadakı səfiri təyin olunmasından böyük şərəf hissi keçirdiyini söyləyərək yeni vəzifəsində iki ölkə arasında münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi və möhkəmləndirilməsinə çalışacağını bildirib.
Öz növbəsində, Kraliça İkinci Yelizaveta Prezident İlham Əliyevin səmimi salamlarına görə təşəkkür edərək özünün də salamları və ən xoş arzularının Azərbaycanın ölkə başçısına çatdırılmasını xahiş edib. O, həmçinin səfir Elin Süleymanova fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
Söhbət əsnasında, tərəflər son onilliklər ərzində Azərbaycanla Britaniya arasında ikitərəfli əlaqələrin daim yüksələn xəttlə inkişaf etməsindən məmnunluq ifadə edib, əlaqələrin bundan sonra daha da genişləndirilməsi və intensivləşdirilməsinin hər iki xalqın marağında olduğunu vurğulayıb.
At və atçılığa xüsusi marağı olan Kraliça İkinci Yelizaveta hər il Britaniyada keçirilən Vindzor Kral Atçılıq Şousunda Azərbaycan atlarını heyranlıqla seyr etdiyini bildirərək qarşıdakı illərdə də Britaniyada təşkil edilən bu cür şoularda Azərbaycandan olan atları görmək arzusunda olduğunu nəzərə çatdırıb.
Mərasim bitdikdən sonra səfir Elin Süleymanov atlara qoşulmuş faytonla Səfirliyə gətirilib.
Daha sonra etimadnamənin təqdim olunması münasibəti ilə Azərbaycanın Britaniyadakı səfirliyində ziyafət təşkil edilib. Ziyafətdə bir sıra xarici ölkələrin Londondakı səfirləri, Böyük Britaniya parlamentinin üzvləri, Böyük Britaniya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi, diplomatik korpusun nümayəndələri və mətbuat nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirdə, həmçinin Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə Ticarət elçisi Baroness Nikolson iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən diplomatik korpusun marşalının müavini Allison McMillan Azərbaycanın Britaniyadakı yeni səfirinə uğurlar arzulayaraq ölkəsi ilə Azərbaycan arasında bütün sahələr üzrə əlaqələrin bundan sonra daha da inkişaf edəcəyinə əminliyini vuğulayıb. O, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına xüsusi töhfə verdiyini qeyd edərək onun şərəfinə badə qaldırıb.
Elin Süleymanov günün önəmindən bəhs edərək Britaniya və Azərbaycan arasındakı münasibətlərin strateji xarakterə malik olduğunu vurğulayıb. O, Azərbaycan və Britaniya arasında son üç onillikdə qarşılıqlı inam əsasında və dostluq ruhunda qurulmuş ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinə, ölkələrimiz arasında yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına səy göstərəcəyini söyləyib. Səfir, həmçinin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına badə qaldıraraq Azərbaycanla Britaniya arasında münasibətlərin tərəqqisinə göstərdiyi töhfələrə görə Ülyahəzrət İkinci Yelizavetaya minnətdarlıq ifadə edib.

On December 14, 2021 Ambassador Elin Suleymanov attended the Credentials Presentation Ceremony at Buckingham Palace and presented his credentials to Her Majesty Queen Elizabeth II.
The Ambassador was collected from Embassy of Azerbaijan in London in a State landau (a ceremonial horse-drawn carriage) and travelled to Buckingham Palace through the streets of London led by a second carriage which Her Majesty's Marshal of the Diplomatic Corps, Alistair Harrison CMG CVO travelled in.
As per the tradition established during the last two years, due to the ongoing Covid-19 pandemic, the Queen joined the audience via video link from her residence at Windsor Castle.
Following the presentation of his credentials, Ambassador Suleymanov conveyed sincere greetings of His Excellency Ilham Aliyev, President of Azerbaijan to Her Majesty the Queen and expressed his earnest wish to do his utmost to further strengthen the relationship between the UK and Azerbaijan.
The Queen thanked for Ilham Aliyev’s warm greetings and asked Ambassador Suleymanov to convey her best wishes to the President of Azerbaijan. Her Majesty also wished Elin Suleymanov much success in his new tenure.
The two hailed the ever-increasing relations between Azerbaijan and the UK and highlighted that the further enlargement and intensification of the bilateral relations is in the interest of both nations.
The Queen, who has an utmost love to horses and horse-riding, recalled the participation of Azerbaijani horses at Royal Windsor Horse Shows in previous years and mentioned that she would like to see them again in the future shows.
Following the audience, the Ambassador was escorted back to Embassy of Azerbaijan in London where, in accordance with tradition, he fed carrots to the horses of the Marshal of the Diplomatic Corps.
To celebrate this solemn event, Ambassador Suleymanov hosted vin d’honneur at Embassy of Azerbaijan with the participation of Ambassadors of some other countries accredited in London, members of the UK Parliament, an official from Foreign Commonwealth and Development Office, the representatives of diplomatic corps, media and others. The event was also joined by Baroness Nicholson of Winterbourne, UK Prime Minister’s Trade Envoy to Azerbaijan.
Speaking at the event, Allison McMillan wished success to Ambassador Suleymanov in his new endeavour and expressed her confidence that the relations between her country and Azerbaijan will further thrive in coming years. Welcoming President Ilham Aliyev’s contributions to bilateral relations Allison Mcmillan raised her glass in honour of President Aliyev.
Elin Suleymanov noted the strategic character of the relations between Azerbaijan and the UK and raising his glass in honour of the bilateral relations Ambassador expressed his gratitude to the Queen for Her Majesty’s contributions to strengthening of these relations.