QAÇQIN SƏRHƏDKEÇMƏ SƏNƏDİNƏ SAHİB ŞƏXSLƏR ÜÇÜN VİZA
2. Pasportun əsli və surəti (pasportun etibarlılıq müddəti verilməsi nəzərdə tutulan viza müddətinin bitməsi tarixindən azı 3 ay artıq olmalıdır);
3. İki ədəd ağ fonda rəngli fotoşəkil (3x4sm);
4. Turizm vizası üçün: sərnişin bileti (gediş və gəliş üçün), mehmanxanada yer sifariş edilməsini təsdiqləyən sənəd; İşgüzar səfər, elm və ya təhsil, əmək, müalicə, humanitar səfər, mədəniyyət və idman vizaları üçün: dəvət edən tərəfin vəsatəti (vəsatət hüquqi şəxs tərəfindən edilmiş müraciət əsasında Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilir); Şəxsi səfər vizası üçün: notarial qaydada təsdiq edilmiş dəvət məktubu və dəvət edən tərəfin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədin surəti;
5. Tibbi sığorta şəhadətnaməsi (səyahət sığortası);
6. Səfər ilə bağlı xərcləri ödəyə biləcək maliyyə vəsaitinə malik olma barədə müvafiq sənəd (bank arayışı və digər sənədlər);
7. Qaçqın səyahət sənədinin rəsmiləşdirildiyi ölkədə ən azı 6 ay yaşamaq icazəsi sənədi və həmin ölkədə yaşayış yeri barədə arayış;
8. Dövlət rüsumu (müraciət zamanı bank kartı vasitəsilə ödənilə bilər);
• Birdəfəlik viza rüsumu 18£, çoxdəfəlik viza isə 300£ təşkil edir.
• Nağd ödəniş qəbul edilmir;
• Viza verilməsi üçün ödənilən dövlət rüsumu, müraciətə baxılmanın nəticəsindən asılı olmayaraq, geri qaytarılmır;
Viza müraciəti şəxsən (appointment.mfa.gov.az vasitəsilə növbə götürərək) Səfirliyə təqdim edilməlidir. Qeyd edək ki, viza müraciətləri adətən 10 iş gününədək müddətdə baxılır. Lakin bəzi müraciətlərin baxılması daha artıq vaxt tələb edə bilər. Bununla əlaqədar, viza müraciətini səfər tarixindən ən azı bir ay əvvəl etməyiniz tövsiyə olunur.
Səfirliyin ünvanı: Embassy of the Republic of Azerbaijan
66 Holland Park, London, W11 3SJ
• 18 yaşına çatmamış, lakin pasport sahibi olan və valideyni və ya qanuni nümayəndəsi ilə birgə səfər etməyən əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə viza rəsmiləşdirilməsi üçün notariat qaydasında təsdiq olunmuş doğum haqqında şəhadətnamənin surəti, valideynlərin və ya qanuni nümayəndənin icazəsi və onların şəxsiyyətlərini təsdiq edən sənədlərin surətləri də tələb olunur.
• Azərbaycan Respublikasında 15 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar. Əlavə məlumat üçün: https://www.migration.gov.az/az/oyq

REQUIRED DOCUMENTS FOR HOLDERS OF A REFUGEE TRAVEL DOCUMENT
2. A travel document and copy of its main page (the validity of the travel document must be at least six months longer than the expiration date of the visa);
3. Two colour photos (3 x 4 cm, white background);
4. For a tourist visa: a flight itinerary, proof of accommodation (e.g. hotel booking); For business visit, science or education, labor, medical treatment, humanitarian visit, cultural and sports visas: an application of an inviting party (an application made by the legal entity must be certified by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan);For a private visit visa:  notarized invitation and copy of the ID of the receiving party;
5. A copy of the health insurance certificate;
6. Relevant document on availability of funds to cover the trip costs (bank account statement and etc.);
7. A residence permit for at least 6 months in the country where the refugee travel document was issued and a certificate of residence in that country;
8. A receipt on payment the state fee for visa;
• The state fee for a single-entry visa is £18, and a multiple-entry visa is £300;
• The Embassy does not accept cash;
• The state fee paid for issuing a visa, irrespective of the outcome of processing of the application, shall not be returned;
The visa application must be submitted in person (by appointment via appointment.mfa.gov.az) to the Embassy.
Address: Embassy of the Republic of Azerbaijan
4, Kensington Court
London W8 5DL
• A notarized copy of the birth certificate, written consent of parents or a legal representative and copies of their identity documents shall be required to apply for visa for foreigners and stateless persons who are under 18 years of age, but possess a passport and do not travel with their parents or legal representatives.
• Foreigners or stateless persons who stay in the Republic of Azerbaijan temporarily for more than 15 days shall be registered at their place of stay. For additional information, visit the following website: https://www.migration.gov.az/en/oyq/oyq