MƏDƏNİYYƏT VƏ İDMAN VİZASI
Mədəniyyət və idman vizası Azərbaycan Respublikasında keçirilən mədəniyyət və idman tədbirlərində iştirak etmək üçün Azərbaycan Respublikasının dövlət orqanlarının, bu sahədə fəaliyyət göstərən hüquqi şəxslərin qəbul edən tərəf qismində vəsatəti əsasında əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə verilir.
- Ərizə-anket (ərizə-anket onlayn doldurduqdan sonra çap edilməlidir);
- Pasportun əsli və surəti (pasportun etibarlılıq müddəti verilməsi nəzərdə tutulan viza müddətinin bitməsi tarixindən azı 3 ay artıq olmalıdır);
- İki ədəd ağ fonda rəngli fotoşəkil (3x4sm);
- Dəvət edən tərəfin vəsatəti (vəsatət hüquqi şəxs tərəfindən edilmiş müraciət əsasında Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilir);
- Dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə sənəd;
- Böyük Britaniya, İslandiya və İrlandiya vətəndaşları üçün birdəfəlik viza 18£, çoxdəfəlik viza isə 300£ təşkil edir. Digər ölkə vətəndaşları üçün siyahıya baxın;
- Müraciəti poçt vasitəsilə göndərən şəxslər Embassy of the Republic of Azerbaijan ünvanına dövlət rüsumu ödənilən “Postal order” təqdim etməlidirlər;
- Nağd ödəniş qəbul edilmir;
- Viza verilməsi üçün ödənilən dövlət rüsumu, müraciətə baxılmanın nəticəsindən asılı olmayaraq, geri qaytarılmır;
Viza müraciəti şəxsən (appointment.mfa.gov.az vasitəsilə növbə götürərək) təqdim edilə və ya poçt vasitəsilə Səfirliyin ünvanına göndərilə bilər. Səfirlik sənədlərin daşınma zamanı itməsi və ya zədələnməsinə görə məsuliyyət daşımır. Poçt vasitəsilə göndəriləcəyi halda hazır sənədi geri göndərmək məqsədilə üzərində ünvanınızın qeyd olunduğu və ödənilmiş zərf əlavə edin.
Səfirliyin ünvanı: Embassy of the Republic of Azerbaijan
66 Holland Park, London, W11 3SJ
- 18 yaşına çatmamış, lakin pasport sahibi olan və valideyni və ya qanuni nümayəndəsi ilə birgə səfər etməyən əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə viza rəsmiləşdirilməsi üçün notariat qaydasında təsdiq olunmuş doğum haqqında şəhadətnamənin surəti, valideynlərin və ya qanuni nümayəndənin icazəsi və onların şəxsiyyətlərini təsdiq edən sənədlərin surətləri də tələb olunur.
- Azərbaycan Respublikasında 15 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar. Əlavə məlumat üçün: https://www.migration.gov.az/az/oyq

CULTURAL AND SPORTS VISA
A cultural and sports visa shall be issued to foreigners and stateless persons to participate in any culture and sports events to be held in the Republic of Azerbaijan on the basis of an application of the of state authorities and legal entities that work in this sphere acting as receiving party.
1. An application form (must be filled in online and printed out);
2. A passport and copy of its main page (the validity of the passport or other document for crossing the border must be at least three months longer than the expiration date of the visa);
3. Two colour photos (3 x 4 cm, white background);
4. An application of an inviting party (an application made by the legal entity must be certified by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan);
5. A receipt on payment the state fee for visa;
• The state fee for a single-entry visa for citizens of the UK, Iceland and Ireland is £18, and a multiple-entry visa is £300. See the list of other countries;
• Applicants who submit applications by post must attach a postal order payable to the Embassy of the Republic of Azerbaijan;
• The Embassy does not accept cash;
• The state fee paid for issuing a visa, irrespective of the outcome of processing of the application, shall not be returned;
The visa application can be submitted in person (by appointment via appointment.mfa.gov.az) or sent by post to the Embassy. The Embassy of Azerbaijan is not responsible for the loss of or damage to the documents during shipping. If sending by post, please attach a self-addressed and prepaid envelope to return the document.
Address: Embassy of the Republic of Azerbaijan
4, Kensington Court
London W8 5DL
• A notarized copy of the birth certificate, written consent of parents or a legal representative and copies of their identity documents shall be required to apply for visa for foreigners and stateless persons who are under 18 years of age, but possess a passport and do not travel with their parents or legal representatives.
• Foreigners or stateless persons who stay in the Republic of Azerbaijan temporarily for more than 15 days shall be registered at their place of stay. For additional information, visit the following website: https://www.migration.gov.az/en/oyq/oyq