Prezident İlham Əliyev Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının dövlət nazirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev avqustun 25-də Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Avropa, Şimali Amerika və xaricdəki ərazilər üzrə dövlət naziri Stiven Doutini qəbul edib.
Stiven Douti Vaşinqtonda Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması və sülh gündəliyinin irəli aparılması ilə əlaqədar əldə olunmuş tarixi nəticələr münasibətilə dövlətimizin başçısına təbriklərini çatdırdı, ölkəsinin bu prosesə dəstək verməyə hazır olduğunu bildirdi. Qonaq, həmçinin Vaşinqtonda regional nəqliyyat bağlantıları ilə bağlı əldə edilmiş nəticələrin əhəmiyyətinə toxundu.
Stiven Douti ötən il COP29-un Azərbaycanda yüksək səviyyədə keçirilməsi və qazanılmış uğurlar münasibətilə təbriklərini çatdırdı.
Dövlətimizin başçısı təbriklərə görə təşəkkürünü bildirdi. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın sülh gündəliyinin və Ermənistanla normallaşma prosesinin irəli aparılması üçün bundan sonra da səylərini davam etdirəcəyini dedi.
Dövlətimizin başçısı COP29 zamanı Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Baş naziri Kir Starmerin Azərbaycana səfərini və onunla keçirilmiş görüşünü xatırladı.
Söhbət zamanı Azərbaycanla Böyük Britaniya arasında əlaqələrin inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı, siyasi münasibətlərimizin mövcud vəziyyətindən məmnunluq ifadə olundu. İqtisadi, ticari, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlərin olduğu bildirildi. Azərbaycanla Böyük Britaniya arasında enerji sahəsində əlaqələrə toxunularaq, bu xüsusda ölkəmizlə bp arasında 30 ildən artıq davam edən səmərəli əməkdaşlıq qeyd olundu, bunun həm ənənəvi, həm də bərpaolunan enerji sahəsində uğurla həyata keçirildiyi vurğulandı. Bp ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın qarşıdan gələn onilliklər ərzində də davam edəcəyinə ümidvarlıq ifadə olundu.

Press release 25 August 2025
President Ilham Aliyev received UK Minister of State for Europe, North America, and Overseas Territories
On August 25, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Stephen Doughty, the UK Minister of State for Europe, North America, and Overseas Territories.
Stephen Doughty congratulated the head of state on the historic results achieved in Washington regarding the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia and the advancement of the peace agenda, expressing his country’s readiness to support this process. He also highlighted the significance of the outcomes achieved in Washington concerning regional transport connectivity.
Stephen Doughty extended congratulations for the successful hosting of COP29 in Azerbaijan last year and the achievements attained.
President Ilham Aliyev expressed his gratitude for the congratulations and stated that Azerbaijan will continue its efforts to advance the peace agenda and the normalization process with Armenia.
The head of state recalled the visit of UK Prime Minister Keir Starmer to Azerbaijan during COP29 and the meeting held with him.
During the conversation, they exchanged views on the prospects for developing Azerbaijan-UK relations and expressed satisfaction with the current state of political relations. They noted that there are broad prospects for cooperation in economic, trade, information and communication technologies, education, and other fields. The discussion also touched on energy cooperation, highlighting the successful partnership between Azerbaijan and bp, which has been ongoing for over 30 years in both conventional and renewable energy sectors. The parties expressed confidence that this mutually beneficial cooperation with bp will continue in the coming decades.