Londonda “Tağıyev: Neft” bədii filminin təqdimatı olub
Londonda görkəmli xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən “Tağıyev: Neft” bədii filminin təqdimatı olub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Londonun mərkəzində yerləşən Britaniya Film və Televiziya Sənətləri Akademiyasının (BAFTA) möhtəşəm “Princess Anne Theatre” zalında keçirilən təqdimatda Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri və filmin baş prodüseri Arzu Əliyeva, prodüser Orman Əliyev, rejissor Zaur Qasımlı, Xalq artisti Pərviz Məmmədrzayev, Gürcüstan, Türkiyə, Özbəkistan və digər dövlətlərin səfirləri və diplomatik korpusun digər çoxsaylı nümayəndələri, Britaniya Xarici İşlər Nazirliyinin əməkdaşları, Britaniya parlamentinin Lordlar Palatasının üzvləri, “City of London”, Millətlər Birliyi, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı və sair təşkilatların nümayəndələri, bp şirkətinin təmsilçiləri, ictimai-siyasi xadimlər, Britaniyada yaşayan Azərbaycan icmasının üzvləri iştirak ediblər.
Film Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyinin dəstəyi, “Neqsol Holding”, “Kapital Bank”, “Bakcell” və “Norm” şirkətlərinin sponsorluğu ilə Bakı Media Mərkəzi tərəfindən istehsal olunub. Ekran əsəri “Tağıyev” çoxseriyalı layihəsinin birinci hissəsidir. Filmdə XIX əsrin sonları-XX əsrin əvvəllərində Bakıda neft bumu kontekstində Hacı Zeynalabdin Tağıyevin sadə bənnadan nüfuzlu neft sənayeçisinə qədər uzanan həyat yolu təsvir olunur.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfiri Elin Süleymanov Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Azərbaycanın iqtisadi və mədəni həyatında oynadığı mühüm roldan bəhs edib, bu yolda üzləşdiyi çətinliklər və keçdiyi sınaqların onu öz yolundan döndərmədiyini söyləyib. Səfir Tağıyevin ən böyük arzularından birinin təhsilin inkişafı və müsəlman Şərqində ilk dünyəvi qızlar məktəbinin yaradılması olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Tarixin müxtəlif dövrlərində Azərbaycan xalqının həyatında mühüm rol oynamış görkəmli şəxsiyyətlərin olduğuna diqqət çəkən səfir Elin Süleymanov bir neçə gün əvvəl Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünün qeyd olunmasından, Ulu Öndərin ötən əsrin sonlarına yaxın Azərbaycanın ağır böhranlardan çıxaraq sabit inkişaf yoluna qədəm qoymasında həlledici və əvəzolunmaz rolundan danışıb.
Filmin Londondakı təqdimat mərasimində iştirak edən qonaqlar ekran əsəri barədə xoş təəssüratlarını bölüşüblər. Onlar layihəni yüksək keyfiyyətdə ərsəyə gətirən Bakı Media Mərkəzinin yaradıcı komandasını ürəkdən alqışlayaraq filmin Azərbaycan və onun tarixi, mədəniyyəti, dəyərləri, inkişaf yolu haqqında olduqca maraqlı məlumatlar ötürdüyünü bildiriblər. Qonaqlar bu kimi layihələrin Azərbaycanın dünyaya tanıdılmasında böyük rola malik olduğunu, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin əslində Azərbaycan xalqına məxsus humanistlik, xeyirxahlıq, səxavətlilik, dözümlülük, mərdlik kimi xüsusiyyətləri özündə birləşdirdiyini vurğulayıblar.
Xalq artisti Pərviz Məmmədrzayev AZƏRTAC-a açıqlamasında filmin Rusiyada və ABŞ-nin Los-Anceles şəhərində nümayişindən sonra Londonda təqdimatının keçirilməsinin sevindirici olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, film auditoriya tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və yaradıcı heyət çoxsaylı təbriklər alıb.

Press release 15 May 2026
A presentation of the feature film “Taghiyev: Oil” dedicated to the life and legacy of prominent philanthropist Haji Zeynalabdin Taghiyev was held in London.
The presentation, held at the magnificent Princess Anne Theatre of the British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) in central London, was attended by Arzu Aliyeva - the film's executive producer, and President of the Baku Media Center, along with producer Orman Aliyev, director Zaur Gasimli, People’s Artist Parviz Mammadrazayev, as well as ambassadors and numerous representatives of the diplomatic corps from Georgia, Türkiye, Uzbekistan and other countries, officials from the Foreign, Commonwealth & Development Office, members of the House of Lords, representatives of the City of London Corporation, the Commonwealth of Nations, the European Bank for Reconstruction and Development and other organizations, representatives of bp, public and political figures, and members of the Azerbaijani community living in the United Kingdom.
The film was produced by the Baku Media Center with support of the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture and the Cinema Agency. The project was also supported by NEQSOL Holding, Kapital Bank, Bakcell, and Norm companies. “Taghiyev” is the first part of a multi-film project exploring the life and legacy of Haji Zeynalabdin Taghiyev amid the rapid transformation of Baku during the oil boom period.
Addressing the event, Azerbaijani Ambassador to the UK Elin Suleymanov highlighted Haji Zeynalabdin Taghiyev’s immense contribution to Azerbaijan’s economic and cultural life, stressing that despite numerous difficulties and challenges, he remained steadfast in his ideals. He underscored that Taghiyev’s foremost aspirations included promoting education and founding the first secular school for girls in the Muslim East.
The ambassador underlined that Azerbaijan’s history has been shaped by remarkable individuals who played vital roles in the nation’s destiny. He also mentioned the recent celebration of the 103rd anniversary of National Leader Heydar Aliyev, praising his indispensable role in rescuing Azerbaijan from deep political and economic crises and guiding the country toward stability and progress in the late 20th century.
Viewers at the London screening expressed admiration for the film, commending the Baku Media Center for its strong production standards and highlighting its meaningful portrayal of Azerbaijan’s history, culture, and identity on the global stage.
In an interview with AZERTAC, People's Artist Parviz Mammadrzayev emphasized that the film’s screening in London following its presentations in Russia and Los Angeles was especially encouraging, as it was met with strong interest and widespread appreciation from audiences.