Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Londonda yüksəksəviyyəli iqlim dialoqunda iştirak edib
Londonda yerləşən tarixi Marlboro Sarayında “Dəniz səviyyəsinin dəyişməsi və qeyri-bərabər nəticələr: Xəzər dənizi və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətləri (SIDS) üzrə təcrübələr” adlı yüksəksəviyyəli iqlim dialoqu keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, 56 ölkəni birləşdirən Millətlər Birliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil edilən tədbirdə Londondakı diplomatik korpusun nümayəndələri, həmçinin diplomatik korpusun marşalı, Böyük Britaniya Xarici İşlər Nazirliyi və digər dövlət qurumlarının nümayəndələri, kiçik ada dövlətlərinin təmsilçiləri, iqlim təşkilatları və media nümayəndələri, Millətlər Birliyi Katibliyinin əməkdaşları, gənc liderlər və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva tədbirdə çıxış edərək Xəzər dənizinin səviyyəsinin azalması probleminə diqqət yönəldib. O qeyd edib ki, son 30 ildə dünyanın ən böyük göllərinin su itkisinə məruz qalması və plastik tullantılarla çirklənməsi vəziyyəti daha da ağırlaşdırır. O, Azərbaycanda COP29-un uğurla keçirildiyini xatırladaraq, COP30-a gedən yolda artıq ideyalardan çox əməli addımların atılmasının vacibliyini vurğulayıb. Leyla Əliyeva rəhbəri olduğu IDEA İctimai Birliyinin təbiətin qorunması və gənclərin bu prosesə cəlb edilməsi istiqamətində apardığı fəaliyyətlərdən də söz açıb. Leyla Əliyeva çıxışının sonunda qeyd edib ki, təbiətə münasibət insanlığa münasibətin göstəricisidir və Xəzərə laqeyd yanaşmamaq onun həyat dolu gələcəyinə ümid yaradır.
COP29-un Sədri və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi Muxtar Babayev çıxışında beynəlxalq birliyi Xəzər üçün də Amazon və digər tropik meşələr kimi həmrəylik göstərməyə çağırıb və bildirib ki, Azərbaycan bu məqsədlə BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı ilə birlikdə 2025–2035-ci illəri əhatə edən “Xəzər dənizinin səviyyə enməsi üzrə Fəaliyyət Planı” üzərində işləyir. O, Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə COP29 çərçivəsində Xəzəryanı dövlətlərin birgə bəyannamə qəbul etdiyini və əməkdaşlığın gücləndirildiyini xatırladıb.
Sədr IDEA kampaniyasının Xəzərin biomüxtəlifliyinin qorunmasında mühüm rol oynadığını xüsusi qeyd edib. O, həmçinin Azərbaycanın iqlim dəyişikliyindən əziyyət çəkən kiçik ada dövlətləri ilə həmrəylik göstərdiyini, bu ölkələrdə davamlı inkişaf və adaptasiya layihələrinə dəstək verdiyini bildirib. Muxtar Babayev çıxışının sonunda qeyd edib ki, COP29-da verilən vədlərin yerinə yetirilməsi və iqlim maliyyəsinin artırılması beynəlxalq etimadın bərpası üçün vacibdir və Azərbaycan bundan sonra da qlobal iqlim həmrəyliyi istiqamətində fəal rol oynayacaq.
Millətlər Birliyinin Baş katibinin müavini Suddhu Arjun Millətlər Birliyinə daxil olan ölkələrin əksəriyyətinin iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinə məruz qaldığı barədə danışıb. O bildirib ki, Azərbaycanın COP29 Sədrliyinin xüsusilə kiçik ada dövlətlərinin üzləşdiyi problemlərə həssaslıqla yanaşması və bu problemlərin həlli istiqamətində konkret addımlar atması olduqca təqdirəlayiqdir. Bu baxımdan, o, COP29 Sədrliyi ilə Millətlər Birliyi arasında 2024-cü ildə imzalanmış Anlaşma Memorandumu əsasında Millətlər Birliyinə daxil olan kiçik ada dövlətlərində iqlim fəaliyyətinə töhfə verməyi hədəfləyən əməkdaşlıq layihəsinə diqqət yönəldib.
Britaniya Xarici İşlər Nazirliyinin Kiçik Ada Dövlətləri üzrə xüsusi elçisi Tim Hemminqs çıxışında ötən il COP29-un əldə etdiyi uğurlara nəzər yetirib, dəyişən su səviyyələrinin yaratdığı problemlərin miqyasını nəzərə alaraq Britaniya XİN-in bu istiqamətdə məsələlərə dəstək vermək üçün bir sıra layihələr həyata keçirdiyini deyib. O, COP29 Sədrliyinin Millətlər Birliyi ilə Londonda bu mövzuda tədbir təşkil etməsinin alqışalayiq olduğunu söyləyib.
“Whale Guardians” təşkilatının həmtəsisçisi və icraçı direktoru Maykl Fişbek Xəzər dənizinin bioloji müxtəlifliyinə diqqət yönəldərək nəzərə çatdırıb ki, Xəzərin suyunun azalması qlobal okeanlarda baş verə biləcək daha genişmiqyaslı proseslərin xəbərçisidir. O, buna görə də Xəzərin qorunması ilə bağlı təxirəsalınmaz addımların atılmasının vacibliyini deyib.
Fişbek Azərbaycanın ölkə Prezidentinin rəhbərliyi altında COP29 zamanı göstərdiyi liderliyi və yaşıl enerji sahəsində planlarını yüksək qiymətləndirib. O, çıxışının sonunda bildirib ki, məqsədi təkcə balina və digər dəniz canlılarını qorumaq deyil, Xəzər dənizi kimi dəniz ekosistemlərini də qorumaq və onların yenidən canlanmasına töhfə verməkdir.
Tədbirdə Baham, Maldiv, Antiqua və Barbuda kimi kiçik ada dövlətlərinin Londondakı səfirləri danışaraq dəniz səviyyəsinin qalxmasının bu ölkələrin mövcudluğu üçün birbaşa təhlükə yaratdığını deyib, COP29 Sədrliyinə belə vacib məsələyə diqqət yönəltdiyi üçün təşəkkür ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan təbiətinə həsr olunmuş sərgi də nümayiş etdirilib. Tədbir sərgiyə baxış və rəsmi qəbulla yekunlaşıb.

Press release 08 October 2025
A Flagship Climate Dialogue on “Sea Level Fluctuations and Unequal Consequences: Case Studies from the Caspian Sea and Small Island Developing States (SIDS)” was held at the historic Marlborough House in London, UK.
The event, hosted in partnership with the Commonwealth of Nations, which unites 56 countries, was attended by representatives of the diplomatic corps in London, as well as the Marshal of the Diplomatic Corps, representatives of the British Foreign Office and other state agencies, small island states, climate organizations and media representatives, employees of the Commonwealth Secretariat, young leaders and other guests.
Addressing the event, Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Union, drew the participants’ attention to the decline in the Caspian Sea’s water level. She noted that the loss of water in the world's largest lakes and pollution with plastic waste over the past 30 years have further aggravated the situation. Recalling that COP29 was successfully hosted by Azerbaijan, Leyla Aliyeva emphasized the importance of taking practical steps rather than ideas on the path to COP30. Leyla Aliyeva also highlighted the activities of IDEA Public Association to protect nature and involve young people in this process. Concluding her speech, Leyla Aliyeva stated that the attitude toward nature indicates the attitude toward humanity, adding that protecting the Caspian Sea creates hope for its vibrant future.
Speaking at the event, Mukhtar Babayev, COP29 President, Representative of the President of the Republic of Azerbaijan on Climate Issues, called on the international community to show solidarity for the Caspian Sea, like the Amazon and other tropical forests. He further noted that for this purpose, Azerbaijan is working together with the UN Environment Program on the development of "Action Plan for the Reduction of the Level of the Caspian Sea" covering the years 2025-2035. He recalled that, at the initiative of President Ilham Aliyev, the Caspian littoral states adopted a joint declaration within COP29, thus enhancing cooperation.
The COP29 President emphasized the importance of the IDEA campaign in protecting the biodiversity of the Caspian Sea and affirmed Azerbaijan’s solidarity with small island states by supporting climate change adaptation sustainable development and adaptation projects in these countries. Following his remarks, Mukhtar Babayev noted that fulfilling the promises made at COP29 and increasing climate finance are important for restoring international trust, and Azerbaijan will continue to play an active role in global climate solidarity.
Suddhoo Arjoon, the Commonwealth Deputy Secretary-General, highlighted the negative impacts of climate change on the majority of countries that are members of the Commonwealth. He said that it is highly commendable that Azerbaijan’s COP29 Presidency is sensitive to the challenges faced by small island states in particular, and takes concrete steps to address these challenges. In this regard, he pointed out the cooperation project aimed at contributing to climate action in small island states that are members of the Commonwealth of Nations, based on the Memorandum of Understanding signed in 2024 between the COP29 Presidency and the Commonwealth of Nations.
In his remarks, Tim Hemmings, Special Envoy for Small Island States of the British Foreign Office, reviewed the progress achieved by COP29 last year and noted that given the scale of the problems caused by changing sea levels, the British Foreign Office, had implemented a number of projects to support issues in this direction. He said that it is commendable that the COP29 Presidency and the Commonwealth of Nations had organized an event on this topic in London.
Michael Fishbach, co-founder and executive director of the “Whale Guardians” organization, drew attention to the biodiversity of the Caspian Sea and noting that the Caspian Sea’s falling level is a harbinger of larger-scale processes that may occur in the global oceans. He therefore called for urgent steps to be taken to protect the Caspian.
Fishbach highly appreciated the leadership shown by Azerbaijan during COP29 under the guidance of the country's President and its plans for green energy. He added that the goal is not only to protect whales and other marine life, but also to safeguard and help revive vital marine ecosystems like the Caspian Sea.
Speaking at the event, the ambassadors of small island states in London-including the Bahamas, Maldives, Antigua and Barbuda-stated that rising sea levels pose a direct existential threat to their countries, expressing gratitude to the COP29 Presidency for highlighting such an important issue.
The event participants also viewed an exhibition dedicated to the Azerbaijani nature, followed by an official reception.