Londondakı Azərbaycan məktəbinin şagirdləri Novruz bayramını qeyd ediblər
Londonda fəaliyyət göstərən Britaniya Avropa Azərbaycan Məktəbinin (BEAS) şagirdləri Novruz bayramını qeyd ediblər.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycanın Londondakı səfirliyində təşkil olunan və Ramazan bayramına da həsr edilən tədbirdə məktəbin şagirdləri zəngin bayram proqramı ilə çıxış ediblər.
Tədbirin aparıcısı, məktəbin nümayəndəsi Rauf Xəlilov qonaqlara məktəbin fəaliyyəti haqqında məlumat verib. O, həmçinin Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfiri Elin Süleymanova, məktəbin təsisçisi Tale Heydərova, məktəbin rəhbərləri Səbinə Rakçeyeva və Səbinə Quliyevaya təşəkkürünü bildirib.
Sonra məktəbin şagirdlərindən Nəzrin Qədimova və Sevinc Baxışova müəllimlərinin rəhbərliyi ilə Novruza həsr olunmuş şeirlər səsləndiriblər. Xoreoqraf Sima Manaflının quruluşunda təqdim olunan “Naxçıvan” rəqsi isə tamaşaçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Bununla yanaşı, şagirdlər musiqi nömrələri ifa edib, müxtəlif milli rəqslər təqdim ediblər.
Bayram tədbirində məktəbin müəllimlərindən beynəlxalq müsabiqələr laureatı və Prezident təqaüdçüsü Vüsalə Babayeva, Azərbaycanın Əməkdar artisti, tanınmış tarzən Rafiq Rüstəmov və BEAS nümayəndəsi Rauf Xəlilov milli musiqi nümunələri ifa edərək qonaqlara xoş anlar yaşadıblar.
Tədbir çərçivəsində Novruzun əsas atributlarından səməni, şamlar və milli dekor elementləri nümayiş olunub. Qonaqlara Azərbaycanın milli şirniyyatları, o cümlədən paxlava və şəkərbura təqdim edilib. Eyni zamanda, məktəbin şagirdlərinin rəsm əsərlərindən ibarət sərgi təşkil olunub.
Qeyd edək ki, Britaniya Avropa Azərbaycan Məktəbində hazırda 12 yaşadək uşaqlar təhsil alır və dərslər həftənin bazar günləri keçirilir. Məktəb Londonda yaşayan azərbaycanlı ailələrin övladlarına ana dili, tarix və mədəniyyətin öyrədilməsi baxımından mühüm rol oynayır.

Students of Azerbaijani school in London celebrate Novruz holiday
Students of the British European Azerbaijani School (BEAS) operating in London have celebrated the Novruz holiday.
At the event, organized at the Embassy of Azerbaijan in London and dedicated to both Novruz and Ramadan holidays, the school’s students presented a rich festive program.
The event’s host and school representative, Rauf Khalilov, provided guests with information about the school’s activities. He also expressed gratitude to Azerbaijan’s Ambassador to the United Kingdom, Elin Suleymanov, the school’s founder, Tale Heydarov, and the school’s directors, Sabina Rakcheyeva and Sabina Guliyeva.
Students Nazrin Gadimova and Sevinj Bakhishova, under the guidance of their teachers, recited poems dedicated to Novruz. The dance “Nakhchivan,” choreographed by Sima Manafli, was warmly received by the audience. In addition, the students performed musical pieces and presented various national dances.
During the event, international competition laureate and Presidential scholarship holder Vusala Babayeva (a teacher at the school), Honored Artist of Azerbaijan and renowned tar player Rafig Rustamov, and BEAS representative Rauf Khalilov performed national music pieces, creating an enjoyable atmosphere for the guests.
As part of the celebration, key Novruz attributes such as semeni (sprouted wheat), candles, and national decorative elements were displayed. Guests were treated to Azerbaijani national sweets, including pakhlava and shekerbura. An exhibition of artworks created by the school’s students was also organized.
The British European Azerbaijani School currently provides education for children up to 12 years old, with classes held on Sundays. The school plays an important role in teaching the native language, history, and culture to children of Azerbaijani families living in London.